backup

Backup – dlaczego to ważne?

dlaczego kopia zapasowa

Wraz z ciągłym wzrostem liczby programów ransomware i uzależnieniem firmy od informacji i systemów cyfrowych, posiadanie solidnej strategii tworzenia kopii zapasowych nigdy nie było bardziej krytyczne niż dzisiaj dla zachowania ciągłości biznesowej.

Transformacja cyfrowa sprawiła, że firmy coraz bardziej polegają na zdigitalizowanych systemach informatycznych. W ślad za rozwojem informatycznym przyspieszyły ataki ransomware. Z uwagi na ten fakt usługi tworzenia kopii zapasowych mają aktualnie kluczowe znaczenie dla zapewnienia kontynuacji każdego biznesu. Niezwykle ważne jest, aby Twoja firma posiadała politykę tworzenia kopii zapasowych i odpowiednie rozwiązania. Poprzez wykonywanie kopii bezpieczeństwa do chmury (cloud backup) możesz zapewnić zgodność ze strategią 3-2-1.

Co to jest kopia zapasowa danych?

Kopia zapasowa danych (backup) to praktyka, która polega na wykorzystaniu urządzeń, systemów i procesów do kopiowania danych z ich źródła do jednego lub większej liczby repozytoriów danych. Repozytoria zazwyczaj określane są jako miejsca docelowe kopii bezpieczeństwa. Celem tworzenia kopii zapasowej jest zapewnienie, że co najmniej jeden duplikat danych jest dostępny do przywrócenia w przypadku utraty lub uszkodzenia oryginalnej wersji.

Zazwyczaj kopie zapasowe są tworzone okresowo i automatycznie tylko dla plików danych. Jednak w dzisiejszych czasach może okazać się to niewystarczające. Wszystko zależy oczywiście od procesów biznesowych i specyfikacji firmy. Warto rozważyć częste kopiowanie baz danych jak i całych komputerów wraz z obrazem systemu operacyjnego. Dzięki temu możemy w znaczący sposób usprawnić przywrócenie całej maszyny w przypadku awarii. Warto skorzystać z wiedzy profesjonalistów w celu jak najlepszego zaplanowania strategii kopii zapasowej zarówno pod kątem typu kopii bezpieczeństwa (obraz dysku, pliki i foldery, baza danych) jak i harmonogramu jej wykonywania.

Dlaczego powinienem wykonać backup moich danych?

Kopia bezpieczeństwa chroni dane przed skutkami złośliwych ataków, takich jak wirusy, oprogramowanie ransomware i kradzież danych, a także przed nieumyślnym usunięciem i innymi błędami powodowanymi przez użytkownika. Utrata danych to zdarzenie, w którym dane są niszczone, usuwane, uszkadzane lub niemożliwe do odczytu przez użytkowników i aplikacje. Incydent utraty danych może być zamierzony lub przypadkowy.

Utrata danych powoduje, że niektóre lub wszystkie elementy danych stają się bezużyteczne przez właściciela lub odpowiednią aplikację. Dane mogą zostać utracone podczas przechowywania, przesyłania, przetwarzania lub w sieci. Wybierz bezpieczne narzędzie do tworzenia kopii zapasowej. Pamiętaj, że ochrona Twoich danych to ochrona Twojej firmy.

Istnieje wiele czynników odpowiedzialnych za utratę danych:

  • Cyberataki (phishing, złośliwe oprogramowanie i ataki typu ransomware). W dzisiejszych czasach większość złośliwego oprogramowania dostarczana jest poprzez pocztę email.
  • Złośliwa aktywność. Niezadowolony pracownik może łatwo ominąć reguły bezpieczeństwa i usunąć lub nadpisać krytyczne informacje.
  • Błąd ludzki. Błąd ludzki jest główną przyczyną utraty większości danych w biznesie, ponieważ ludzie z natury nie są doskonali. Codzienne prowadzenie firmy wiąże się z dużą ilością manipulacji danymi poprzez wpisywanie, edytowanie, aktualizowanie i usuwanie — procesy, które są podatne na błędy ze strony użytkowników. Innym przykładem błędu ludzkiego jest rozlanie płynów na laptopie. To częsty wypadek, który powoduje utratę danych. Płyny zwykle rozlewają się na klawiaturę i wsiąkają w wewnętrzne części laptopa. Płyny mogą powodować zwarcie, które może mieć wpływ na części elektroniczne komputera, w tym na dysk twardy. Uszkodzony dysk twardy może łatwo ulec uszkodzeniu i stać się niedostępny, uniemożliwiając dostęp do wszystkich danych.
  • Kradzież sprzętu. Utrata danych w wyniku kradzieży zwykle ma miejsce w przypadku kradzieży urządzenia do przechowywania danych, takiego jak laptop. Laptopy są mobilne i zwykle wynoszone są poza bezpieczne tereny firmy, co zwiększa podatność na kradzież. Ogólnie rzecz biorąc, dane w laptopie mogą być dużo bardziej wartościowe niż sam laptop, przez co koszt wymiany laptopów nie jest wysoki w porównaniu z kosztem wymiany skradzionych danych.
  • Uszkodzenie oprogramowania to kolejna poważna przyczyna utraty danych. Każda aplikacja używana do przetwarzania danych może ulec awarii, powodując utratę lub uszkodzenie danych.
  • Uszkodzenie sprzętu. Sprzęt zawierający lub przechowujący dane może łatwo ulec awarii, prowadząc do nieodwracalnej utraty danych. Przyczyny uszkodzenia sprzętu mogą być wewnętrzne lub zewnętrzne. Urządzenia do przechowywania danych, takie jak dyski twarde, są podatne na zniszczenie w wyniku uszkodzeń fizycznych lub mechanicznych.
  • Awaria zasilania. Przerwa w dostawie prądu podczas przygotowywania dokumentu przez użytkownika może spowodować utratę danych, jeśli nie będą one systematycznie zapisywane. Nagłe awarie zasilania mogą również uszkodzić sprzęt i system operacyjny, powodując utratę danych. Komputery mogą mieć problemy z ponownym uruchamianiem, co skutkuje brakiem dostępu do danych.
  • Klęski żywiołowe. To najrzadsza przyczyna utraty danych z uwagi na niski wskaźnik występowania.

Kiedy należy robić kopie bezpieczeństwa?

Jeśli zastanawiasz się, jak często należy tworzyć backup danych, po prostu zadaj sobie pytanie: „Ile dni pracy mogę stracić?” Dobrą praktyką jest codzienne tworzenie kopii zapasowych plików. Jeśli pracujesz nad bardzo istotnym projektem, warto tworzyć jego kopię zapasową jeszcze częściej.


Posiadanie zweryfikowanej kopii bezpieczeństwa danych gwarantuje, że jeśli coś pójdzie nie tak, dane nie zostaną utracone, a po przywróceniu kopii zapasowej w środowisku produkcyjnym operacje mogą zostać wznowione.